Konferencje ASSChem
1994 - 2008
I Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ’94 w Jugowicach, zorganizowana została przez Koło Naukowe Studentów Chemii Politechniki Wrocławskiej z Wrocławia. Uczestniczyli w niej studenci z Lublina, Kielc i Poznania.
Na tej konferencji Tomasz Holband wysunął propozycję powołania studenckiej organizacji o nazwie Akademickie Stowarzyszenie Studentów Chemii, czyli ASSCh.
II Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ’95 w Nałęczowie, która odbyła się 28 kwietnia – 3 maja 1995 roku, została zorganizowana przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu im. Marii Skłodowskiej-Curie z Lublina.
III Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ’95 w Złotym Lesie, zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów Chemii Politechniki Wrocławskiej z Wrocławia. Nagrody przyznane na konferencji otrzymali: I miejsce za najlepsze wystąpienie: Tomek Motylewski (UJ Kraków) za prezentację o kondensacie Bosego-Einsteina, II miejsce: Paweł Szabelski (UMCS Lublin), „Fraktale”. Nagrodę za najlepszy poster otrzymali: Jo-anna Dargiewicz, Grzegorz Nowicki, Eliza Opryńska (UMCS Lublin) „Obrazowody”.
IV Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ’96 w Krasnobrodzie, odbyła się w dniach 24-28 kwietnia 1996 roku i została zorganizowana przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina. Najlepszymi wystąpieniami na szkole były: I miejsce Grzegorz Żukociński (UAM Poznań), „Umyte dusze- czy Witkacy miał rację?”; II miejsce Rafał Kalityński (UMCS Lublin), „Czy mieszkamy źle?- syndrom chorego budynku (SBS)”; III miejsce Henryk Witek (UJ Kraków), „Paradoksy mechaniki kwantowej”. Nagrody za najlepszy poster otrzymali : I miejsce Witold Piskorz, Joanna Sobolewska (UJ Kraków), „Parę słów o komecie”; II miejsce Joanna Dargiewicz, Elżbieta Kogut, Grzegorz Nowicki (UMCS Lublin), „Analiza olejku pomarańczowego przy użyciu GC/MS”.
V Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ’96 w Murzasichlu, odbyła się w dniach 23-27 października 1996 roku, a została zorganizowana przez Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Jagielońskiego z Krakowa. Zostały przyznane dwie nagrody za najlepsze wystąpienia: I miejsce otrzymał Karol Kacprzak (UAM Poznań), „Chemia miłości”; II miejsce Piotr Macech (UMCS Lublin), „Bólu, ty złem nie jesteś”. Nagrody za najlepszy poster otrzymali: Agnieszka Bobrowska (UAM Poznań) „Subtelni mordercy”, Armand Budzianowski (UAM) Poznań „Rzecz o stężeniach”, oraz Michał Mielcarek (UAM Poznań) „Strukturalni odmieńcy, czyli rozprawa o fulerenach”.
VI Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ’97 w Szklarskiej Porębie, zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów Chemii „Allin” Politechniki Wrocławskiej z Wrocławia, odbyła się w dniach 29 kwietnia - 4 maja 1997 roku. Została przyznana tylko jedna nagroda za najlepszy referat pt. „Sześcian” dla Piotra Malagi (UJ Kraków). Pierwszy raz w historii ASSChemu przyznano „Nagrodę Niobla” dla Ewy Kulig (UJ Kraków) za „Solwatochron- kameleon w roztworze”.
VII Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ’97 w Zajączkowie, została zorganizowana przez Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w dniach 7-11 listopada 1997 roku. Na konferencji przyznano następujące nagrody: Nagrodę Niobla, którą otrzymał Piotr Charytoniuk (UMCS Lublin) za „Ochrona światłowodów kwarcowych - wariacje polimerowe i nie tylko”. Nagrody za naj-lepsze wystąpienia otrzymali: I miejsce - Agnieszka Kaczor (UMCS Lublin), za „Humaniści i badacze biocząsteczek na tropie temperamentu, osobowości, indywidualności i duszy”; II miejsce zostało przyznane dla Grzegorza Żukocińskiego (UAM Poznań) za „The Electric Kool - Aid Acid Test. III miejsce dla Łukasza Koroniaka (UAM Poznań) za „Elektrochemia, jako alternatywa w syntezie organicznej”. Na konferencji została przyznana jedna nagroda za najlepszy poster dla Ewy Skwarek (UMCS Lublin) za „PET - potrzeba, czy konieczność?”. Również przyznano nagrodę publiczności za najlepsze wystąpienie dla Agnieszki Kaczor (UMCS Lublin) za „Humaniści i badacze biocząsteczek na tropie tempe-ramentu, osobowości, indywidualności i duszy”.
VIII Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ’98 w Suścu, w dniach 28 kwietnia – 3 maja 1998 roku, a zorganizowana została przez Koło Naukowe Chemików „Chomik” Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej z Lublina. Na tej konferencji Nagrodę Niobla otrzymał Rafał Kazimierczyk (UJ Kraków) za „I po co ten chaos?”. Nagrody za najlepszy referat otrzymali: I miejsce Maurycy Chruszcz (UWr Wrocław) za „Stereochemia wrażeń zapachowych”; II miejsce zostało przyznane dla Piotra Kowalczyka (UWr Wrocław), za „Możliwości zastosowań BET, Huttig, Dubinina-Raduszkiewicza do opisu izoterm adsorpcji otrzymanych z pomiarów chromatograficznych”; III miejsce otrzymał Grzegorz Żukociński (UAM Poznań) za „O tempora! O mores!”. Nie przyznano nagrody za najlepszy komunikat, natomiast nagrodę za najlepszy poster otrzymał Rafał Kalityński (UMCS Lublin) za „Elektroforeza kapilarna- trudna i niesprawdzona technika”. Przyznano również dwie nagrody publiczności, za najlepszy referat dla Maurycego Chruszcza (UWr Wrocław) za „ Stereochemia wrażeń zapachowych” oraz za najlepszy poster dla Moniki Pacek (UJ Kraków) za „Samotnie czy we dwoje, czyli badanie zjawiska agregacji różu bengalskiego w wodzie”.
IX Ogólnopolska Szkoła Chemii „Bieszczadzka Jesień ‘98 w Smereku odbyła się w dniach 9-14 listopada 1998 roku. Organizatorami konferencji było Naukowe Koło Studentów Chemii „ESPRIT” Politechniki Rzeszowskiej. Na konferencji nie przyznano Nagrody Niobla, nato-miast została przyznana nagroda Specjalna dla Łukasza Kucmy (PWr Wrocław) za „Zaginiony świat”. Została przyznana również tylko jedna nagroda za najlepszy referat dla Macieja Szaleńca (UJ Kraków) za: „Alchemia - coś więcej niż pseudonauka”.
X Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ’99 w Karpaczu, odbyła się w dniach 26 kwietnia – 1 maja w 1999 roku, a zorganizowana została przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Wrocławskiego z Wrocławia. Ponownie nie przyznano Nagrody Niobla.
XI Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ’99 w Szklarskiej Porębie odbyła sięw dniach 8-13 listopada 1999 roku, pod hasłem: „Powrót do korzeni”. Zorganizowana została przez Koło Naukowe Studentów Chemii „Allin” Politechniki Wrocławskiej z Wrocławia. Na konferencji przyznano Nagrodę Niobla dla Armanda Budzianowskiego (UAM Poznań), za „Pseudosymetria struktury kryształu 6-hydroksy-4,4,5,7,8-pentametylodihydrokumaryny”. Przyznano również nagrody za najlepsze referaty: I miejsce dla Agnieszki Kaczor (UMCS Lublin) za „Od nalewki z miłorzębu dopiracetamu, czyli chemia pamięci i środków nań wpływających”; II miejsce otrzymali Monika Kuźma (UJ Kraków) i Łukasz Kuźma (PWr Wrocław) za „Miłość nie jest grzechem”; III miejsce zajęli: Irmina Cisek-Cicirko (PRz Rzeszów) za „Poznam Pana... o grupie krwi...” oraz Bożena Frąckowiak (PWr Wrocław) za „Związki miejscowo znieczulające”. Przyznano również trzy nagrody za najlepszy komunikat: I miejsce dla Małgorzaty Dyderskiej (WSM Gdynia) za „Szczepionki genowe – odporność na wszystko?”; II miejsce otrzymał Marek Świątkowski (UMK Toruń) za „Prawda i kłamstwo w nauce”; natomiast III miejsce zajął Michał Schulz (UAM Poznań) za „Chaos”. I miejsce za najlepszy poster otrzymali Wojciech Spychalski i Marek Świątkowski (UMK Toruń) za „Galeria”; II miejsce otrzymał Tomasz Wyczesany (UJ Kraków) za „Chemia zapachów”; III miejsce zostało przyznane dla Agnieszki Kaczor (UMCS Lublin) za „Od salonowych rozrywek do codzienności naukowców, czyli jak patrzeć, żeby widzieć”.
XII Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ‘00 w Puławach, odbyła się w dniach 1-6 maja 2000 roku, a zorganizowana została przez KNCh „Chomik” UMCS z Lublina.
XIII Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ‘00 w Jeziorach Małych.
XIV Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ‘01 w Ciechocinku zorganizowana przez UMK.
XV Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ‘01 w Wierzycy zorganizowana przez Wyższą Szkołę Morską w Gdyni (obecnie Akademię Morską). Prezesem był Grzegorz Radoszewski z PWr.
XVI Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ‘02 w Jodłowie zorganizowana przez PWr. Prezesem był Grzegorz Radoszewski.
XVII Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ‘02 w Straszęcinie zorganizowana przez Politechnikę Rzeszowską. Prezesem był Bartosz Grzywacz.
XVIII Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ‘03 w Kudowie Zdrój zorganizowana przez UWr. Prezesem była Małgorzata Hołyńska.
XIX Ogólnopolska Szkoła Chemii Jesień ‘03 w Łodzi zorganizowana przez UŁ. Prezesem była Monika Tomaszewska.
XX Ogólnopolska Szkołą Chemii Wiosna ‘04 w Ślesinie zorganizowana przez UMK. Prezesem był Krzysztof Zieliński.
XXI Ogólnopolska Szkoła Chemii „Jesień 2004”, zorganizowana przez Naukowe Koło Chemików Wydziału Chemii UAM, odbyła się w dniach 8-12.11.2004 roku, w Obrzycku. Na konferencji przyznano następujące nagrody: Za najlepszy komunikat – Anna Kropidłowska (PG), „Tiolany metali” ; za najlepszy referat – Paulina Stawowa (Pwr), „Immunologia nowotworów, czyli od komórki nowotworowej do terapii” ; za najlepszy poster – Beata Klingenberg, Dorota Wolna (Akademia Morska w Gdyni), Wybrane zagadnienia zdrowotne polskich marynarzy na statkach morskich.
XXII Ogólnopolska Szkoła Chemii Wiosna ‘05 w Wiśle odbyła się w dniach 29.04.-04.05.2005 roku pod hasłem „Z Chemią do Europy”. Zorganizowana została przez Koło Naukowe Chemików Uniwersytetu Opolskiego (KNCh UO). Prezesem ASSChemu oraz Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był Radosław Maj. Przyznano trzy nagrody za najlepsze referaty kolejno dla: Michała Czyżewskiego (UMK) za Komunikacja niewerbalna - związki infochemiczne; dla Krzysztofa Garmana (UMK) za 0,1,2,3,4,5... oraz dla Eweliny Szydło (UO), za: Analiza ilościowa i jakościowa metali ciężkich w mieszaninach popiołowo osadowych w aspekcie ich oddziaływania na środowisko gruntowo-wodne. Pierwsze miejsce za najlepszy komunikat otrzymał Radosław Maj (UO) Katalizatory postmetalocenowe – czy zawiodą oczekiwania?, drugie miejsce zostało przyznane dla Urszuli Jarek (UWr) za Człowiek z żelaza. Hemochromatoza i jej diagnozowanie na podstawie poziomu niezwiązanego przez transferynę żelaza; trzecią nagrodę otrzymał Hubert Muchalski (PWr) za Rozpuszczalniki najnowszej generacji – właściwości i perspektywy zastosowań. Za najlepszy poster uznano poster Anny Olszewskiej i Patryka Zaleskiego-Ejgierda (UMK) pt. Plazmochemia, drugą nagrodę otrzymali Paulina Czaja i Paweł Gruszczyński (UG) za ATP – molekularna bateria, nagrodę trzecią zdobył Maurycy Menke (UJ) za poster pt. Dehydrogenaza etylobenzenowa.
XXIII Ogólnopolska Szkoła Chemii w Szklarskiej Porębie „W pięć dni dookoła chemii” odbyła się w dniach 10-15.11.2005 roku. Organizatorem tej konferencji było Koło Naukowe Studentów Chemii „Allin” z Politechniki Wrocławskiej. Nagrodzeni: referaty: I - Paweł Nalepa (UW), II - Agnieszka Baranowska (Pwr), III - Michał Witkowski (PWr). Komunikaty: I - Marcin Selent (UWr), II - Norbert Grzegorzek, Joanna Rompała (UWr), III - Łukasz Szyrwiel (UWr). Postery: I - Renata Wicka, Piotr Sęk (UG), II - Anna Olszewska, Patryk Zaleski-Ejgierd (UMK), III - Patrycja Wizińska (PWr).
XXIV Ogólnopolska Szkoła Chemii w Kościelisku „Ekochemia – nowe spojrzenie na stary problem” odbyła się w dniach 3-7.05.2006 roku. Organizacją tej konferencji zajęło się Naukowe Koło Chemików Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pierwsze miejsce za najlepszy referat otrzymała Maria Małgorzata Ulaszewska (UMK), Zrób to sam czyli łagodne środki wybuchowe na skalę gramową ; pierwsze miejsce za najlepszy komunikat również zajęła Maria Małgorzata Ulaszewska (UMK), Integra – biodegradowalny substytut skóry; pierwsze miejsce za najlepszy poster zajęła Hanna Nowak (UAM), Leki darowane przez naturę – dobroczynna produktywność pszczół.
XXV Ogólnopolska Szkoła Chemii w Pucku „Morze chemii w środowisku” odbyła się w dniach 10-14.11.2006 roku. Zorganizowana była przez Naukowe Koło Chemików UG. Jednym z wyróżnionych (trzecie miejsce w kategorii referat) został Bartosz Kamiński (UAM) za referat pt. Nowoczesna i skuteczna antykoncepcja.
XXVI Ogólnopolska Szkoła Chemii w Smereku „Wiosną chemia kwitnie”, zorganizowana przez Koło Naukowe Studentów Chemii ESPRIT z Politechniki Rzeszowskiej, odbyła się w dniach od 30.04 do 5.05.2007 roku. Przyznano następujące nagrody: I miejsce w kategorii "Prezentacja - badania własne": Jan Paczesny za wystąpienie pt. Konstrukcja i konfiguracja prototypowego układu światłowodowego do rejestracji widm fluorescencji i absorpcji UV-vis bezpośrednio na granicy faz woda-powietrze, II miejsce w kategorii "Prezentacja - badania własne": Adam Kubas za wystąpienie pt. Badanie kwantowochemiczne efektów podstawników w reakcji sillującego sprzęgania olefin, I miejsce w kategorii "Poster - badania własne": Wojciech Supronowicz za poster pt. Właściwości katalityczne cynosilikalitów, I miejsce w kategorii prezentacja popularnonaukowa: Bartosz Kamiński za prezentację pt. Nowotwór szyjki macicy – szum medialny czy realne zagrożenie?.
XXVII Ogólnopolska Szkoła Chemii w Ciążeniu „Ezoteryczna Chemia”, która odbyła się w dniach 15-19.11.2007 roku, zorganizowana była ponownie przez Naukowe Koło Chemików Wydziału Chemii na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na tym zjeździe, między innymi wyróżniono: Dawida Frąckowiaka (UAM) – I miejsce w kategorii referat popularnonaukowy, Macieja Kaźmierczyka (UAM) – II miejsce w kategorii referat z badań własnych oraz Sylwię Lipecką – III miejsce w kategorii referat popularnonaukowy.
XXVIII Ogólnopolska Szkoła Chemii w Tleniu „Ryzykowny oddech chemii” miała miejsce między 30.04 a 4.05.2008 roku. Organizatorami tej imprezy było Studenckie Koło Naukowe Chemików z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Nasi reprezentanci przywieźli następujące wyróżnienia: I miejsce za referat popularnonaukowy – Dawid Frąckowiak - Acta Organosilica; II miejsce za referat popularnonaukowy – Dawid Ratajczak Katalizator umysłu czy wielkie zagrożenie? - LSD 25; I miejsce za poster z badań własnych – Magdalena Zagrodna - The most effective isolation method of Cytisine from plant material. Synthesis and biological activity of cytisine derivatives; II miejsce za poster z badań własnych – Adam Kubas - Quantum chemical studies of substituents effects in the silylative coupling of olefins.
XXIX Ogólnopolska Szkoła Chemii w Janowie Lubelskim “In primis chemia” odbyła się w dniach 8-12 listopada 2008 roku. Ta konferencja zorganizowana była przez Koło Naukowe Bioaktywni z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Zwycięzcy XXIX Ogólnopolskiej Szkoły Chemii: Prace badawcze - Prezentacja z badań własnych: I miejsce: Wojciech Supronowicz (JCF), II miejsce: Adam Kubas (UAM), III miejsce: Sławomir Dyjak (WAT), Andrzej Okuniewski (PG). Poster z badań własnych: I miejsce: Dawid Jagieła (UG), II miejsce: Małgorzata Krasowska (UWr), III miejsce: Anna Świder, Katarzyna Wójcik (PRz); Prace popularnonaukowe - Prezentacja popularnonaukowa: I miejsce: Kamil Gaworski (UG), II miejsce: Bartosz Szyszko (UWr), III miejsce: Adam Sieradzan (UG). Poster popularnonaukowy: I miejsce: Joanna Bejnarowicz (UG), II miejsce: Marzena Bogusiewicz (PWr), III miejsce: Bartosz Woźniak (UMK), Monika Parafiniuk (UJ),
Sabina Pasoń (UO Koronan)
Materiał opracowano na podstawie zawartego w książce "Historia Naukowego Koła Chemików Wydziału Chemii UAMw Poznaniu 1923-2008" (UAM Poznań, 2009, ISBN: 978-83-928151-2-9) rozdziału pt. ASSCh - Akademickie Stowarzyszenie Studentów Chemii.